Anglojęzyczne kanały permakultury – mnóstwo ich jest. Amatorzy, profesjonaliści, świeżaki, doświadczeni w boju. Porażki, sukcesy, wskazówki, inspiracje – tak wiele informacji krąży po sieci, że można się łatwo zatracić, nie znajdując ostatecznie tego czego potrzebujemy. Zebraliśmy krótką listę anglojęzycznych kanałów permakultury, których twórców śledzimy od lat. Ufamy ich doświadczeniom, oraz – przede wszystkim – rezultatom.

Poznaj naszych bohaterów.

Przeczytaj: “Polskie Kanały Permakultury – 5 Polskich Kanałów, Których Powinieneś Znać i z Których Możesz Czerpać Tajniki Wydajnego Ogrodu (i Nie Tylko)

Anglojęzyczne kanały permakultury – spis treści

1. Justin Rhodes

2. Art and Bri

3. Bealtaine Cottage

4. Edible Acres

6. Growing Your Greens

1. Justin Rhodes

W temacie “anglojęzyczne kanały permakultury” na pierwszą wzmiankę zdecydowanie zasłużył Justin Rhodes, którego filmy cieszą estetyką, konstruktywną treścią oraz pozytywnym rodzinnym przekazem. Justin kupił ogromne gospodarstwo od swojego ojca, który z kolei nabył go od swojego ojca, który nabył go za grosze podczas Wielkiej Depresji. Rodzina Justina od lat mieszka na tym skrawku Stanów Zjednoczonych, ale Justin jako pierwszy stara się zastosować techniki permakultury w swojej uprawie.

Rodzina Rhodes składa się z rodziców (Justin oraz Rebecca), trzech synów i jednej córki. Dzieci pomagają rodzicom w pracy. Każdy ma określone zadania i z chęcią je wykonuje. Kiedyś na filmach Justina występowali również praktykanci pomagający Justinowi w pracy. Od paru lat największą pomocą na farmie Rhodes’ów jest ich najstarszy syn (ok. 11 lat). Dla samej relacji Justina ze swoim synem warto śledzić dzieje rodziny. Ale to nie jedyna wartościowa rzecz, jaką można nauczyć się z tego kanału.

Justin przede wszystkim znany jest z hodowli zwierząt na gospodarstwie. Hoduje owce, krowę, psa, i wiele wiele kur. Justin znany jest przede wszystkim z hodowli kur. Hoduje kury na mięso i na jajka i nawet na przycinanie trawy. Wiele permakulturowych patentów krążących po internecie z dziedziny hodowli drobiu pochodzi z umysłu Justina Rhodes’a. Kanał Justina jest szczególnie wartościowy dla amatorów hodowli ze względu na liczne wskazówki udzielane przez twórcę oraz dzięki temu, że Justin nie kryje się ani z sukcesami, ani z porażkami.

Justin regularnie dostarcza mnóstwo wartościowej treści w postaci swoich filmów. Liczne oprowadzenia, wywiady z innymi permakulturystami oraz serie i sezony na konkretne tematy czynią kanał Justina kopalnią wiedzy na temat życia na gospodarstwie permakultury. Niezaprzeczalną zaletą kanału Justina jest dbałość o organizację informacji, co sprawia że nawigacja po filmach jest łatwa i przyjemna.

Przeczytaj: “Joel Salatin – Szczęśliwe i Zdrowe Zwierzęta Przekładają się na Zdrowe i Smaczne Mięso – Napraw Świat Hodując Humanitarnie i Naturalnie

2. Art and Bri

Arthur i Brianna to przyjaciele Justina Rhodesa. Występują nawet czasem w swoich filmach, kiedy spotykają się w ramach odwiedzin towarzyskich czy pomocy przy zbiorach. Kanał  Art and Bri jest podobne do kanału Justina pod tym względem, że śledzi historię rodziny starającą się o dążenie do samowystarczalności (lub zwiększonej niezależności) w oparciu o pracę własnych rąk na własnej połaci ziemi.

Kanał Art and Bri różni się od kanału Rhodes’ów przede wszystkim tym, że i Art i Bri są pierwszym pokoleniem rolników i hodowców. Uczą się kunsztu życia na gospodarstwie permakultury razem z widzem – od uprawy dyni piżmowych po dbanie o ciężarną kozę. Zaraźliwa jest radość i zadowolenie z wybranego przez siebie prostego, wiecznie zajętego ale zdecydowanie spełniającego życia bliższego naturze.

U Art i Bri nauczysz się wiele rzeczy z różnych dziedzin. Jak naturalnie oczyścić pole z zarośli za pomocą kóz i kur? Jak przygotować przetwory na zimę? Które warzywa są najbardziej (i najmniej) opłacalne w uprawie? Jak wytresować kozę? Co robić przy infestacji pcheł? Jak zrobić własne “witaminy” i suplementy? Jak z jednego składnika zrobić pyszne i zdrowe krówki? Na te wszystkie pytania i wiele więcej odpowiadają gospodarze kanału Art and Bri.

Przeczytaj: “Projekt Ogrodu Permakultury – Nie Zaczynaj Jak Nie Wiesz, Co Robić! Przeczytaj Wskazówki Przydatne w Planowaniu Przestrzeni Uprawy na Bazie Systemów Naturalnych

3. Bealtaine Cottage

Dziewczyna z miasta – Colette O’Neill spakowała walizkę, wzięła do ręki jednorazowy kubek z malutką sadzonką wiśni i wyjechała na kilka kilometrów kwadratowych bagna w irlandzkiej wsi. Kilkanaście lat, w większej mierze samodzielnie, systematyczną pracą stworzyła leśny azyl. Gdzie początkowo były trzciny i kałużę, teraz rośnie bujny ekosystem przepełniony drzewami, krzewami, kwiatami i mnóstwem owoców i warzyw.

Choć autorzy wcześniej wymienionych kanałów skupiają się raczej na wskazówkach dotyczących życia na gospodarstwie permakultury, Colette dzieli dzieli się swoimi przemyśleniami (na różne tematy), spacerując po ogrodzie. Nie trzeba się z nią zgadzać we wszystkim żeby docenić piękną przestrzeń, którą stworzyła z miłości do flory i fauny, w otoczeniu których przyszło jej żyć. Taką pasję – do rozwoju, do naprawienia błędów przeszłych ludzkich nawyków oraz do dbałości o szeroko pojęte życie – ciężko znaleźć gdzie indziej niż  na tym kanale.

Przeczytaj: “Ogród Wiejski – Nie Trać Zdrowia i Dobrego Samopoczucia, Zasadź Ogród Przydomowy Już Dziś i Czerp Korzyści ze Zdrowych, Obfitych i “Leniwych” Zbiorów

4. Edible Acres

Sean z Edible Acres to inspiracja dla zwykłych śmiertelników chcących założyć i uprawiać produktywny ogród. Edible Acres powstało na początku eksperymentu Seana z permakulturą, w związku z czym można bez problemu prześledzić wzrost ogrodu od biednych początków po bujną gąszcz. Filmy Seana są krótkie, autentyczne (nietknięte edycją) oraz nakierowane na konkretny temat.

Jedną z wielu zalet kanału Edible Acres jest to, że autor znajduje się w podobnej strefie klimatycznej co my. Świetnie ogląda się obfite tropikalne i subtropikalne dżungle kapiące pysznymi egzotycznymi delikatesami. Gorzej się to znosi, gdy się oderwie wzrok od lasu jadalnego na Kostaryce, by spojrzeć za okno na nasze trawiaste pola. Świadomość tego, że jest ktoś, komu udaje się w naszym umiarkowanym klimacie wprowadzać z sukcesem schematy permakultury to wielka zachęta. Anglojęzyczne kanały permakultury stanowią cenne źródło

Sean brodzi w rozmaitych tematach permakultury. Nie ogranicza się jedynie do upraw, choć wiele można nauczyć się od niego z dziedziny sadzenia i propagowania roślin. Można posłuchać o ogrzewaniu naturalnym, o hodowli grzybów, o planowaniu rowów melioracyjnych. Osobiście, najczęściej wracam do jego filmów na temat hodowli kur. Edible Acres to skarbnica wiedzy na temat (wybitnie) prostych, przemyślanych i mało wymagających systemów prowadzenia ogrodu wraz z pomocą kur.

Przeczytaj: “Permakultura – Lasu Nikt Nie Podlewa Ani Nie Plewi, A Obfituje; Zaprojektuj Dużo Obfitsze Zbiory Za Dużo Mniejszy Nakład Pracy

5. Growing Your Greens

Od dziesięciu lat funkcjonowania kanału John Kohler zachęca ludzi do spożywania zdrowej żywności, najlepiej uprawianej na własnym podwórku. Plac ma mały, rabaty ograniczone, za to pasją i energią dzieli się z całym światem.

Choć nie pamiętam żeby John użył o sobie i swoim ogrodzie słowa “permakultura” – prędzej powie “organic” – jego metody i filozofia zdecydowanie mieszczą się w kategorii rolnictwa i ogrodnictwa w zgodzie z naturą. John zdecydowanie zasłużył na honorowe miejsce na liście pt. “anglojęzyczne kanały permakultury”.

John na podstawie własnych i cudzych upraw jak uprawiać zdrowe i pożywne rośliny. Kanał Johna do świetny wybór dla wegan i wegetarian, ze względu na to że sam autor odżywia się dietą bezmięsną. W związku z tym, zwraca szczególną uwagę na witaminy i inne składniki odżywcze, które otrzymuje z jedzenia przez siebie uprawianego. Poza wskazówkami na temat uprawy, John również dzieli się przepisami i sposobami przechowywania swoich plonów.

John mieszka w cieplejszym klimacie niż ten, w którym znajduje się nasz kraj. W związku z tym, zbyt wiele sugestii gatunków roślin i innych rzeczy związanych z klimatem (np. ogrzewanie domu, wybór zwierząt hodowlanych (John ma dżdżownice)) nie przekładają się na nasz grunt (dosłownie). Nie jest to jednak powód do rozpaczy – choć w szczegółach się różnimy, ogólne zasady są uniwersalne. Wiele można się nauczyć z kanału Growing Your Greens, choćby pasji i radości do życia i upraw.

Przeczytaj: “Rosalind Creasy – Pionierka Projektowania Jadalnych Krajobrazów; Zainspiruj Się Ogrodem Pięknym i Przydatnym, Przede Wszystkim Obfitym i Zdrowym

 

Który kanał Cię zachęcił? Jaki jest Twój ulubiony anglojęzyczny (lub inny) kanał permakultury? Podziel się ze wszystkimi w komentarzach. Rośnijmy razem.


Więcej na temat angielskich kanałów permakultury:

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *