Nie trzeba mieć dużo ziemi żeby uprawiać ogród zgodny z zasadami permakultury. Nie trzeba nawet mieć własny ogród żeby utrzymać się z ogrodu zgodnego z zasadami permakultury. Jim Kovaleski z The Grassfed Market Garden jest unikalny w świecie permakultury – uprawia cudze ogrody. W zamian za dbałość o cudze podwórka, może codziennie przychodzić na zbiory – liście sałat oraz owoce i warzywa sezonowe. Jim te zbiory sprzedaje na targu i w ten sposób się utrzymuje, robiąc co kocha.

Jim znany jest również jako “koczowniczy ogrodnik”. Pół roku spędza uprawiając podwórka na jednej z ulic w ciepłej Florydzie. Drugie pół roku spędza na gospodarstwie swojej znajomej w Maine, gdzie – podobnie jak na południu kraju – uprawia grunt w zamian za zbiory.

Szczególną korzyścią koczowniczej permakultury jest różnorodność produktów, których Jim wyhoduje. Raz do roku przywozi z południa do Maine subtropikalne owoce i warzywa, które są atrakcyjne dla mieszkańców zimniejszego klimatu. Raz do roku powraca na Florydę z “egzotykami” typu czosnek czy jabłka.

Jima odkrył Justin Rhodes, słynący z The Great American Farm Tour (zdecydowanie polecamy). Od tego czasu sporadycznie pojawia się na nowych filmach w Internecie, np. na kanale Pete’a Kanarisa. Każdego z tych panów polecamy – dla ich życzliwości, ekspertyzy i otwartości na naukę od siebie na wzajem.

Zapraszam do galerii ogrodów Jima Kovaleskiego:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *