Koniec roku to czas refleksji, przypominania, siedzenia w ciepłym domu i konstruktywnego leniuchowania. W związku z tym, zamiast bombardować Cię kolejnym ogrodem miesiąca, chcę Ci tu zostawić listę wszystkich dotychczas przez nas odwiedzonych.

Zapomnij o pogodzie i temperaturze za oknem. Zrelaksuj się i przeglądaj. Może znajdziesz coś dla swojego ogrodu w przyszłym sezonie.

1. Rosalind Creasy

Rosalind Creasy jest znana jako jedna z pionierów projektowania jadalnych krajobrazów. Swoją filozofię ogrodów zaczęła tworzyć w czasach, kiedy trawniki i pestycydy były obowiązkowym dodatkiem każdego domostwa. Nie chcąc, by jej dzieci dorastały otoczone szkodliwą chemią, Rosalind zadbała o to żeby ich miejsce zabawy, jak również to, co spożywały było zdrowe, smaczne i piękne.

czytaj więcej…

2. Claude Monet

Claude Monet raczej nie był znany jako permakulturysta. Pomijając fakt, że ten termin w tamtym czasie nie powstał, Monet skupiał się na estetycznych walorach swojej pracy. Zbiór otrzymywał, zdecydowanie, ale w pierwszej kolejności były to zbiory niematerialne – w postaci relaksu, spełnienia artystycznego oraz sławy.

czytaj więcej…

3. Colette O’Neill

Colette O’Neill znana jest jako założycielka permakulturowego ogrodu Bealtaine Cottage, w Irlandii. Ten niesamowity eksperyment samowystarczaloności pokazuje ile może osiągnąć człowiek z wizją i łopatą. Colette kupiła starą chatę na bagniskach zarośniętych trzcinami. Przez kilknaście ładnych lat sadziła, uprawiała i znowu sadziła. Teraz mieszka w ogrodzie marzeń, który przyciąga ludzi z całego świata. Wstaje do śpiewu ptaków i pięknego widoku za oknem.

czytaj więcej…

4. Paul Gautschi

Paul Gautschi od małego “łamał łopaty” uprawiając żywność dla siebie i swojej rodziny. Gdy dorósł, przeprowadził się z południa na północ Stanów Zjednoczonych, gdzie metodą tradycyjną kontynuował nawyki upraw, których wyniósł z domu. Frustracja Paula rosła z każdym rokiem – był coraz starszy i słabszy, a ogród wymagał coraz więcej wkładu pracy oraz finansów.

czytaj więcej…

5. Sepp Holzer

Sepp Holzer rozpoczął swoją przygodę z permakulturą w 1962r., mając 19 lat, kiedy przejął od rodziców gospodarstwo Krameterhof w austriackich górach. Ukształtowanie terenu, chłodny klimat, uboga gleba – do tych wszystkich wyzwań Sepp podszedł z podejściem zgodnym z założeniami permakultury. Sepp postanowił współpracować z naturą, zamiast walczyć przeciwko niej.

czytaj więcej…

6. Jim Kovaleski

Nie trzeba mieć dużo ziemi żeby uprawiać ogród zgodny z zasadami permakultury. Nie trzeba nawet mieć własny ogród żeby utrzymać się z ogrodu zgodnego z zasadami permakultury. Jim Kovaleski z The Grassfed Market Garden jest unikalny w świecie permakultury – uprawia cudze ogrody. W zamian za dbałość o cudze podwórka, może codziennie przychodzić na zbiory – liście sałat oraz owoce i warzywa sezonowe. Jim te zbiory sprzedaje na targu i w ten sposób się utrzymuje, robiąc co kocha.

czytaj więcej…

7. Wiszące Ogrody Babilonu

Jeden z Siedmiu Cudów Starożytnego Świata. Jedyny Cud Starożytnego Świata, którego istnienia definitywnie nie ustalono. Są pojedyncze wzmianki na ich temat u starożytnych pisarzy, ale nie wiadomo czy faktycznie istniały czy wystąpiły pierwotnie jako zabieg literacki. Ich autentyczność dodatkowo komplikuje fakt, iż są jedynym Cudem Starożytnego Świata, którego nie ulokowano w konkretnym miejscu. Jeśli powstały, nie wiemy gdzie.

czytaj więcej…

8. Rodzina Dervaes

Nie każdy piękny, wydajny i przyjazny naturze (bez chemikalii) ogród musi mieścić się na wielkim terenie. Rodzina Dervaes uprawia swój wyjątkowo wydajny ogród na 400m2 w Pasadena, udowadniając przy tym,  że do zdrowej diety i bujnego ogrodu nie trzeba ani dużego placu, ani wsi.

czytaj więcej…

9. Jamie Oliver

Jamie Oliver to wspaniały kucharz i wspaniały człowiek. Jego energia i zapał do realizowania tego, co uważa za właściwe są zaraźliwe. Jamie znany jest nie tylko ze swoich książek i programów kulinarnych, ale również z kampanii reformujących, np. “Feed Me Better” (“Karm Mnie Lepiej”) – program do wprowadzania zdrowszych alternatyw dla obiadów szkolnych; “Jamie’s Ministry of Food” (“Jamie’ego Ministerstwo Żywności”) – gdzie Oliver wziął się za to żeby nauczyć całego miasteczka podstaw gotowania zdrowych posiłków; oraz “Jamie Oliver’s Food Revolution” (Rewolucja Żywności Jamie’ego Olivera”) – gdzie przemierzał Stany Zjednoczone, zwalczając powszechny tam nałóg jedzenia fast foodów i produktów przepełnionych cukrem. Tych, którzy nie znają Jamie’ego, jego  (pysznych!) przepisów oraz kampanii społecznych, gorąco zachęcam do zgłębienia tematu. Jamie jest, moim zdaniem, jednym z najbardziej inspirujących postaci naszych czasów.

czytaj więcej…

10. Thomas Jefferson

Thomas Jefferson (1743 – 1826r.) był prawnikiem, uczonym, założycielem Uniwersytetu Wirginii, jednym z twórców Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych oraz trzeci prezydent Stanów Zjednoczych. Widocznie miał wiele wolnego czasu, który spędził rozwijając swoje zamiłowanie do architektury i botaniki.

czytaj więcej…

11. Morag Gamble

Przyda się trochę tropików na tę porę roku. W związku z tym, dziś pora na ogród z Australii. Nie ta część pełną piasku, ale istna dżungla. Pooglądaj, rozmarz się i zacznij planować ogród na przyszły rok.

czytaj więcej…

Pozdrawiam!