Thomas Jefferson (1743 – 1826r.) był prawnikiem, uczonym, założycielem Uniwersytetu Wirginii, jednym z twórców Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych oraz trzeci prezydent Stanów Zjednoczych. Widocznie miał wiele wolnego czasu, który spędził rozwijając swoje zamiłowanie do architektury i botaniki.

Jefferson był właścicielem wielu gospodarstw. Miał 20m2 w Bedford County, w Virginii, 20m2 w Albemarle County, w Virginii, oraz 5 mniejszych gospodarstw w Milton, Tufton, Lego, Shadwell, oraz Pantops. Najsłynniejszym projektem Thomasa Jeffersona jest posiadłość Monticello, gdzie Jefferson sam zamieszkał, zmarł i został pochowany.

Pierwotnie dom i ogród Monticello powstało na 20km2, gdzie Jefferson zaprojektował i wybudował swój dom, liczne budynki mieszkalne dla niewolników oraz budynki godpodarcze, jak również zasadził ogród. Jednym z elementów rozległego obszaru Monticello przeznaczono na warzywnik.

Warzywnik w Monticello kultywowany jest do dzisiejszego dnia. Starano się, by jak najwierniej oddać techniki i rozwiązania, których użył sam Jefferson. Podobnie, rośliny tam uprawiane są jak najbardziej przybliżone gatunkiem do tych, których zbierał i hodował sam Jefferson. Z tego też względu, nasiona i rośliny obecnie uprawiane w ogrodach Monticello cieszą się renomą jaka przystoi dla starych, cennych odmian.

w 1986r. w Monticello powstało Thomas Jefferson Center for Historic Plants (Centrum Historycznych Roślin im. Thomasa Jeffersona), gdzie zbiera się, przechowuje i kultywuje odmiany roślin z całego kontynentu, szczególnie tych opisywanych przez samego Jeffersona.

Koniec gadania, czas na zdjęcia:

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *