Myślisz, że żywność ekologiczna jest droga? Kiedy ostatni raz policzyłeś koszt nowotwora?

– Joel Salatin

Joel Salatin – spis treści:

1. kim jest Joel Salatin?

2. Joel Salatin i Polyface Farms

3. perły mistrza Joela

4. galeria

Kim jest Joel Salatin?

Joel Salatin mniej znany jest z ogrodnictwa, a bardziej z hodowli zwierząt. Salatin stawia na hodowlę holistyczną i samowystarczalną. Wraz z rodziną, hoduje świnie, krowy, kury i inne zwierzęta. Zajmuje się również uprawą roślin w zgodzie z naturalnymi systemami, w czym wielką rolę odgrywają zwierzęta.

Joel Salatin napisał wiele książek i powstało o jego gospodarstwie, Polyface Farms, wiele filmów. Można również posłuchać wielu wywiadów z jego w rozdziale głównym. Joel na tyle zdobył renomę swoimi systemami, że występuje jako specjalista w kwestii hodowli alternatywnej i jej wartości w filmie dokumentalnym  Food Inc.

Przeczytaj: “Permakultura – Lasu Nikt Nie Podlewa Ani Nie Plewi, A Obfituje; Zaprojektuj Dużo Obfitsze Zbiory Za Dużo Mniejszy Nakład Pracy

Joel sam siebie nazywa “szalonym rolnikiem”. Jego blog The Lunatic Farmer doprecyzowuje następującym opisem:

Joel Salatin, lat 61, nazywa siebie chrześcijańskim libertariańskim ekologicznym kapitalistym szalonym rolnikiem.

Przyjaciele nazywają go najbardziej znanym rolnikiem na świecie, arcykapłanem pastwiska i najbardziej eklektycznym myślicielem z Wirginii od czasów Thomasa Jeffersona. Ci, którzy go nie lubią, nazywają go bio-terrorystą, “Tyfusowa Mary”, szarlatanem i adwokatem głodowym.

Joel Salatin i Polyface Farms

Joel, wraz z personelem Polyface Farms, stawia na hodowlę i uprawę świeżej, smacznej i prawdziwie zdrowej żywności. Zależy mu na zdrowiu i dobrobycie roślin, jak i zwierząt, co ostatecznie przenosi się również na zdrowie człowieka. Do tego stopnia jest autentyczny w swojej filozofii, że nie zgadza się na sprzedaż własnych produktów w kontekście nielokalnym. Czyli prowadzi wyłącznie sprzedaż na miejscu, upewniając się w ten sposób, że klient otrzymuje jak najświeższy towar.

Ze względu na swój wieloletni staż w systemach permakultury, na swoje w pełni rozwinięte i wydajne gospodarstwo, Joel Salatin jest znany wśród permakulturowców (i nie tylko) jako przykład godny naśladowania.

Przeczytaj: “Polskie Kanały Permakultury – 5 Polskich Kanałów, Których Powinieneś Znać i z Których Możesz Czerpać Tajniki Wydajnego Ogrodu (i Nie Tylko)

Perły Mistrza Joela:

Poniżej kilka cytatów samego mistrza, Joela Salatina:

Jeśli nie gnije, to nie jest jedzeniem.

Pierwszy supermarket rzekomo pojawił się na amerykańskim horyzoncie 1 946r. Gdzie do tego czasu było całe jedzenie? Drodzy, żywność była w domach, w ogrodach, na lokalnych polach, w lasach. Była bliska kuchni, bliska stołów, bliska łóżek. Była w spiżarniach, w piwnicach, na podwórkach.

Pobądź w kuchni, kupuj nieprzetworzone jedzenie, wyłącz telewizor, przygotuj własne posiłki. To jest uwalniające.

Nie wydaje Ci się to dziwne, że ludzie wkładają więcej wysiłku do wyboru mechanika lub budowlańca niż w osobę, która produkuje ich jedzenie?

Im krótsza droga od surowego jedzenia do widelca, tym jest bardziej świeże i tym bardziej przejrzysty system [produkcji].

To nie jest zwykły biznes. To jest święte powołanie, święta służba. Służymy ludziom, którzy szukają prawdy i gotowi są przebyć nieutwardzone drogi, by ją poznać.

Przeczytaj: “Zasady Rolnictwa Seppa Holzera – Nie Katuj się Konwencjonalnymi Metodami Upraw, Zbieraj Więcej, Zdrowiej, za Mniej Pracy z Permakulturą

Galeria

Zapraszam do galerii zdjęć Polyface Farms:


Więcej na temat: Joel i Polyface Farms:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *