Nagietek lekarski to klejnocik dla ogrodu. Nie bądź w tyle, ulepsz swoje rabaty plantacją nagietków, a zapełnisz kuchnię, aptekę i wazony cennym towarem.

Nagietek lekarski to kojarzony przez wszystkich mały, żółty lub pomarańczowy kwiatek. Te małe słoneczka potrafią rozświetlić cały ogród swoją mało wymagającą i szybko się rozsiewającą obecnością.

Nagietek lekarski – spis treści:

1. poznaj nagietka lekarskiego

2. współpraca z nagietkiem lekarskim

3. co nagietek lekarski potrzebuje do szczęścia?

4. co jest zmorą nagietka lekarskiego?

5. Do której warstwy ogrodu permakultury należy przyczepić nagietka lekarskiego?

6. niam niam nagietek

7. nagietek lekarski – surowiec zielarski

8. przepis na maść z nagietka lekarskiego

10. supermoc nagietka lekarskiego

Poznaj nagietka lekarskiego

Nagietek lekarski to roślina jednoroczna.  Nagietki lekarskie dorastają do wysokości 40 – 50cm. Rozrasta się dość szybko. Tworzy okrągłe, w miarę duże kwiaty, biorąc pod uwagę rozmiar całej rośliny. Nagietek od starożytności jest znaną rośliną jadalną i leczniczą (Łuczaj 143).

Nagietek kwitnie od rana do wieczora, od kwietnia do listopada. Zapytaj pierwszą lepszą pszczołę – to się docenia.

nagietek lekarski - doceniany nie tylko przez pszczoły

nagietek lekarski – doceniany nie tylko przez pszczoły

Współpraca z nagietkiem lekarskim

Nagietek lekarski wysiewa się wiosną lub jesienią. W przyrodzie, nagietek lekarski produkuje i rozrzuca swoje nasiona (wyglądające jak małe robaczki) jesienią. Nasion tych jest dość dużo z jednego kwiatka i łatwo się je zbiera. Zachęcam też do pozostawienia roślin w spokoju, jeśli jesteśmy zadowoleni z miejsca, w którym rosną. Bez problemu radzą sobie z samodzielnym rozsiewaniem się. Skraca to również nasz czas pracy w ogrodzie. Wiadomo, jeśli chcesz, by nagietki rosły również w innych miejscach w Twoim ogrodzie – śmiało.  Zbieraj i wysiej, gdzie chcesz.

Przeczytaj: “Zbieranie Nasion – Korzystaj z Darmowych Darów Własnego Ogrodu, by Mniejszym Nakładem Pracy Uprawiać Obfitszy i Zdrowszy Ogród w Przyszłym Sezonie
charakterystyczne nasiona nagietka lekarskiego

charakterystyczne nasiona nagietka lekarskiego

Co nagietek lekarski potrzebuje do szczęścia?

Nagietek lekarski rzekomo lubi słoneczne stanowiska. Tak podają wszystkie oficjalne źródła do których sięgam. Zapewniam was z ręką na sercu, że u nas rosną również w miejscach, gdzie promienie słoneczne trafiają do nich przefiltrowane przez gęstą ścianę żywotnika od zachodu, szereg sosen od południa, żywopłotu berberysowego i sadu od wschodu, oraz domu od północy. I radzą sobie świetnie. Można? Można. Ważne, że glebę mają regularnie odżywianą warstwą mulczu.

Według ekspertów, nagietek lekarski wymaga umiarkowanego podlewania. Chyba nikogo nie zaskoczy wieść, że u nas nagietek lekarski nie dostępuje przywileju podlewania. Zamiast regularnie wypłukiwać składniki odżywcze z gruntu, polegamy na warstwie mulczu (ściółki), która i dostarcza nawozu i zatrzymuje w glebie wilgoć, sprawiając, że jedyne podlewanie wymagane przez nasze rośliny to podlewanie chmur i rosy.

Przeczytaj: “Mulcz to Klucz – Nie Uwierzysz Jak Stała i Głęboka Warstwa Mulczu (Ściółki) Drastycznie Odmieni Twoje Zbiory

Co jest zmorą nagietka lekarskiego?

Słyszy się, że nagietek lekarski jest magnesem dla mszyc i takich chorób jak mączniak prawdziwy. Nigdy nie spotkaliśmy się z tym problemem w ogrodzie. Uprawa (wszelkich roślin) w sposób jak najbardziej zgodny z natura zdecydowanie zmniejsza ilość napotkanych problemów.

Bioróżnorodność (mieszanka gatunków, np. nagietek z łubinami i truskawkami), warstwa ściółki, brak pryskania i sztucznych nawozów – to wszystko składa się na zdrowie roślin w ogrodzie. U nas biedronki skutecznie zbijają poziom mszyc. Z kolei mączniak i inne zarazy atakują jedynie słabe i niedożywione osobniki, których u nas jest mało dzięki naturalnym (według schematów występujących w naturze) metodom uprawy. Jeśli już się zjawi choroba, nie zdziesiątkuje plonu ponieważ w nasadzeniu wielogatunkowym ciężko jej dostać się do wszystkich roślin danego gatunku. Drogę jej blokują inne rośliny, często odporne akurat na ten rodzaj choroby czy szkodnika.

Do której warstwy ogrodu permakultury należy przyczepić nagietka lekarskiego?

Nagietek lekarski należy do roślin warstwy zielnej. Z pewnością można by go zaliczyć do warstwy roślin okrywowych (np. jeśli ziemia wyściółkowana jest zrębkami lub korą lub słomą), ale między nagietkiem, z ziemią będzie zawsze wystarczająco miejsca na niższe rośliny. Pod nagietki lekarski można śmiało wysiać takie okazy jak truskawki, poziomki, tymianek płożący (macierzanka piaskowa), jeżyna płożąca, oraz inne gęsto i nisko rosnące gatunki.

Przeczytaj: “Warstwa na Warstwie – Ogród Permakultury Jest Jak Cebula, a Każda Warstwa (Drzew, Krzewów, Roślin Okrywowych, itp.) Spełnia Unikalną dla Siebie Rolę

Niam niam nagietek

Nagietek lekarski jest znaną rośliną zielarską, ale od wieków znajduje też zastosowanie w kuchni. Choć smakiem nie zachwyca bo go praktycznie nie ma, jaskrawy kolor sprawia, że nagietek jest pożądanym barwnikiem naturalnym. Czasem nawet zastępuje szafran w przepisach. Niegdyś nagietka używano do barwienia masła lub zup, makaronu oraz żółtych serów (143). Wiadomo, do tego celu najlepiej używać ciemniejszych kwiatów (pomarańczowych, nie żółtych), by uzyskać mocniejszy kolor. Płatki suszy się, mieli się na (drobniej niż) mak i voila! Powstała przyprawa.

Liście nagietka (młode czyli delikatne i słodkie) można dorzucać do sałatek. Jadalne są też młode pędy (143). Dawniej marynowano pąki kwiatowe nagietka lekarskiego (143).

Z kwiatów całych lub płatków nagietka powstaje atrakcyjny napar. Jak wcześniej wspominano, walorem rośliny jest raczej ładny wygląd niż smak, w związku z czym dobrze ten kwiat łączyć z innymi intensywniejszymi ziołami (np. mięta), by nie pić po prostu żółtej wody.

Przeczytaj: “Ogród Wiejski – Nie Trać Zdrowia i Dobrego Samopoczucia, Zasadź Ogród Przydomowy Już Dziś i Czerp Korzyści ze Zdrowych, Obfitych i “Leniwych” Zbiorów
intensywny kolor nagietka lekarskiego sprawia, że jest pożądanym (jadalnym) naturalnym barwnikiem

intensywny kolor nagietka lekarskiego sprawia, że jest pożądanym (jadalnym) naturalnym barwnikiem

Nagietek lekarski – surowiec zielarski

Jeśli już mowa o braku srogiej toksyczności nagietka lekarskiego, przejdźmy do zastosowania nagietka w medycynie. Nagietek lekarski znajduje wiele zastosowań w medycynie – i tej tradycyjnej, i tej bardziej alternatywnej gałęzi.

Najbardziej kojarzone z nagietkiem lekarskim są wszelkie kremy, maści i toniki. Nagietek ma działanie łagodzące, regeneruje cerę szorstką i zniszczoną. Używa się nagietka również w produkcji szamponów i odżywek do włosów. Jak ze wszystkim, nagietek lekarski może wywołać alergię u osób na tę roślinę wrażliwych.

Wyciągi z nagietka mają podobno działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, grzybobójcze. Stosuje się je do płukania jamy ustnej i gardła przy stanach zapalnych (połącz z szałwią). Zażywa się je również w przypadku chorób przewodu pokarmowego oraz w przypadku dolegliwości kobiecych (koniecznie połącz z krwawnikiem lub z kurkumą).

Krąży teoria jakoby nagietek lekarski miałby łagodzić poziomy stresu oraz podnosić odporność organizmu.

Przepis na maść z nagietka lekarskiego

Przepis pochodzi z książki Permakultura Seppa Holzera (strona 239). Zbierz i posiekaj dwie garści nagietka lekarskiego (Calendula officinalis). Do maści używamy całą nadziemną część rośliny – kwiat, łodyga, liście. Rozgrzej pół litra tłuszczu i usmaż na nim rośliny na małym ogniu, ciągle mieszając.

Możesz użyć jakiego tłuszczu chcesz – roślinnego, np. oliwy z oliwek lub zwierzęcego, np. wieprzowy tłuszcz trzewny nabyty u rzeźnika czy u masarza. Od użytego tłuszczu będzie zależeć ostateczna konsystencja tłuszczu. Z drugiej strony, oleje roślinne (rzadkie) można zagęszczać, np. woskiem pszczelim.

Przykrytą miksturę odstaw na dzień. Po tym czasie, podgrzej jeszcze raz i przecedź przez płótno. Odstaw do wystygnięcia.

Maść z nagietka lekarskiego przyspiesza gojenie, łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie.

Przeczytaj: “Sepp Holzer – Superbohater bez Peleryny – od 1962r. Ratuje Świat Alternatywnymi Metodami Ogrodnictwa i Rolnictwa (Zanim Powstało Pojęcie “Permakultura”)

Supermoc nagietka lekarskiego

Podobno nagietek lekarski to niezła pogodynka. Nagietek lekarski ma w zwyczaju otwieranie się i zamykanie się wraz ze słońcem. Jeśli kwiat nagietka nie otworzy się do dziewiątej rano, będzie padać deszcz. Ile w tym prawdy, nie wiem, ale historyjka fajna.

Przeczytaj: “12 Zasad Permakultury – Czyli Jak Dostosować Swój Ogród do Wzorców Naturalnych, by Dramatycznie Zwiększyć Ilość i Jakość Swoich Plonów (i Naprawić Świat)

Więcej na temat nagietka lekarskiego:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *