Geoff Lawton, twórca Zaytuna Farm, to legenda. Od czego tu zacząć? Od książek, które napisął? Od filmów, które stworzył? Od nagród, które wygrał? Od wykonanych projektów? Te wszystkie rzeczy w kontekście pracy z permakulturą.

Kto choć trochę pomoczył paluszki w rzece jaką jest temat permakultury, ten słyszał o Geoffie. Geoff wraz z żoną Nadią, prowadzą The Permaculture Research Institute (Instytucja Badań Permakulturowych), w subtropikalnej Australii. Sam Bill Mollison (twórca pojęcia “permakultura“) poprosił Geoffa by przejął po nim pałeczkę, kiedy ten szedł na emeryturę.

O Geoffie można by pisać długo. Z pewnością jeszcze się u nas pojawia, chociażby ze względu na swoje (udane) próby zielenienia pustyń w Jordanii oraz w Arabii Saudyjskiej. W tej chwili, poprzestaniemy na krótkim przeglądzie jego gospodarstwa, Zaytuna Farm w Nowej Południowej Walii, w Australii.

Zaytuna Farm oraz The Permaculture Research Institute (Instytucja Badań Permakulturowych) powstały jako gospodarstwo pokazowe dla systemów i technik permakultury. Geoff ze swoją żoną, Nadią, utrzymują ogród, prowadzą szkolenia i organizują wycieczki po 66 hektarach rozwiązań permakulturowych.

Zaytuna Farm mieści kilka lasów jadalnych, obszerny warzywnik, liczne stawy i kanały irygacyjne. Kury, krowy i inne zwierzęta hodowlane pomagają utrzymywać ogrod. Celem Geoffa jest ustanawiać coraz więcej terenów samowystarczalnych, z szczególny naciskiem na samowystarczalne rozwiązania w kontekście zbierania i przechowywania wody oraz żywności.

Zapraszam do galerii. Poszperajcie, poczytajcie dalej o Geoffie – materiału jest wystarczająco:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *