Trawnik jest ważnym elementem ogrodu, stanowiącym stałe, atrakcyjne i stonowane tło dla roślin ozdobnych. Poza tym trawniki scalają ogród i są doskonałym miejscem do zabaw dla dzieci i zwierząt. Poświęcając im trochę uwagi, można utrzymać je na dobrym poziomie.

(Squire 108)

Pielęgnacja Trawnika – spis treści:

1. pielęgnacja trawnika to sztuka

2. naprawa brzegów trawnika

3. likwidacja dziur w trawniku

4. wyrównywanie trawnika

5. pielęgnacja miejsc ogołoconych

6. rutynowa pielęgnacja trawnika

7. nietypowe trawniki i alejki

Pielęgnacja trawnika to sztuka

To prawda, jak pisze David Squire – autor Małych Ogrodów – że “utrzymanie eleganckich trawników wymaga starannej i systematycznej pielęgnacji” (108). To również prawda, że “zaniedbany trawnik szybko traci swój atrakcyjny wygląd” (108). Na szczęście, twierdzi autor, naprawa i utrzymanie trawnika nie są trudne (108).

Trawniki często stanowią, nie tylko przestrzeń estetyczną, ale również służą do rekreacji, np. dla dzieci lub zwierząt, co powoduje potrzebę ciągłych napraw. Autor porusza cztery częste problemy, które dolegają trawnikom. Squire dostarcza porad dla następujących rozwiązań: (i) naprawę brzegów trawnika, (ii) likwidację dziur w trawniku, (iii) wyrównywanie wzniesień i wgłębień, (iv) naprawa miejsc ogołoconych z trawy, oraz (v) rutynowe czynności pielęgnacji trawnika (108 – 109). Poniżej pokrótce rozwiniemy myśl autora.

Przeczytaj: “Cel Ogrodu Permakultury – Odpoczynek? Hodowla Zwierząt? Uprawa Żywności? Już Dziś Określ Swój Cel i Zaplanuj Swój Ogród Permakultury, by Optymalnie Spełniał Twoje Plany i Potrzeby

Pielęgnacja trawnika – naprawa brzegów

Uszkodzenie brzegów trawnika to naturalne zjawisko w tym świecie dążącym do entropii. Po kilku latach, brzegi trawników będą wymagały odświeżenia i wyrównania. Squire proponuje następujące kroki do odświeżenia brzegów trawnika: 1) umieśc płytę (szer, 20 – 23cm) na zniszczonej powierzchni, by krawędź płyty leżała w jednej linii, równolegle, do brzegu trawnika; 2) narzędziem z metalowym ostrzem, natnij ziemię wzdłuż płyty o głębokości 6cm – obróć wyciętą darń; 3) obróconą darń ubijamy i wysiewamy nasionami trawy (109)

Przeczytaj: “12 Zasad Permakultury – Czyli Jak Dostosować Swój Ogród do Wzorców Naturalnych, by Dramatycznie Zwiększyć Ilość i Jakość Swoich Plonów (i Naprawić Świat)

Likwidacja dziur w trawniku

Dziury w trawniku do częsta przypadłość – od kopania zwierząt, czy biegania dzieci. Naprawa dziur to żadna filozofia – kładziemy kwadratową płytę na powierzchni z dziurą, tniemy wzdłuż krawędzi płyty, usuwamy zniszczony kawałek darni (109). Z innej powierzchni bez dziur wycinamy na wzór tej samej płyty i umieszczamy tam, gdzie była wcześniej dziura (109). Ubijamy nową darń, podlewamy regularnie (109).

Przeczytaj: “Ogród Wiejski – Nie Trać Zdrowia i Dobrego Samopoczucia, Zasadź Ogród Przydomowy Już Dziś i Czerp Korzyści ze Zdrowych, Obfitych i “Leniwych” Zbiorów

Wyrównywanie wzniesień i wgłębień

Wyrównywanie trawnika również nie powinien stanowić dużego problemu, jeśli wyboistości mają mniej niż 1,5 m szerokości. Rozciągamy linię ogrodową nad środkiem nierównego terenu, za pomocą szpadla robimy wycięcia wzdłuż liny (108). Podobne nacięcie robimy prostopadle do liny, o 30 cm oddalone od pierwszego (108). Wyciętą połać darni zwijamy w rulon, odstawiamy (108). Wyrównujemy teren “obnażony” – wykopujemy wzniesienia, zapełniamy wgłębienia (108). Na skończony pas nakładamy z powrotem wyciętą darń (108).

Przeczytaj: “Rabaty Warstwowe – 7 Kroków do Podjęcia Już Dziś dla Uzyskania Obfitszych Zbiorów w Przyszłym Sezonie

Pielęgnacja miejsc ogołoconych

Tam, gdzie trawnik jest intensywnie wykorzystywany, tam powstaną ogołocone połacie ziemi. W celu wyhodowania świeżej trawy, przykrywamy ogołocone miejsce siatką drucianą i regularnie podlewamy to miejsce (108). Jeśli grunt w miejscu ogołocony okaże się być zbyt ubity, trzeba będzie przekopać przestrzeń widłami i zasiać nową trawę – pamiętając o częstym podlewaniu (108).

Przeczytaj: “Permakultura – Lasu Nikt Nie Podlewa Ani Nie Plewi, A Obfituje; Zaprojektuj Dużo Obfitsze Zbiory Za Dużo Mniejszy Nakład Pracy

Pielęgnacja trawnika – rutynowe czynności

Istnieje kilka rutynowych czynności, których powtarzanie jest niezbędne w utrzymaniu zadbanego i atrakcyjnego trawnika. Pierwszą czynnością jest regularne koszenie – od początku wiosny nawet do połowy jesieni (108). Drugą regularne i obite nawożenie – w odstępach od sześciu do ośmiu tygodni (108). Trzecią i ostatnią czynnością polecaną przez Davida Squire’a jest spulchnianie trawnika późnym latem poprzez wbijanie do gleby wideł ogrodowych w odstępach co 7,5cm (108).

!PRIMA APRILIS!

Daliście się nabrać? Jasne, że nie polecamy hodowania wymagających i mało przydatnych trawników. Robienie dziur w ziemi? Regularne podlewanie? Kopanie i wyrównywanie terenu? To nie w naszym stylu. Do spulchniania gleby polecamy dżdżownice i mulcz. Do utrzymywania wilgoci w glebie polecamy mulcz i mulcz. Co z wyrównywaniem terenu? Nieregularna powierzchnia gruntu pozwala na przepływy wody i składników odżywczych, wykorzystując siły grawitacji.

Poza tym, po co uprawiać trawnik? Regularna pielęgnacja trawnika to czarna dziura – dla finansów, wysiłku oraz spokoju psychicznego. Nawet tego nie zjesz. Możesz, zachęcam do spróbowania, ale zbyt wiele wartości odżywczych z tego organizm nie dostanie. Z naszego punktu widzenia, jedynym plusem typowego trawnika to ilość mulczu pozyskiwanego przez koszenie cały sezon. Potraktuj ogród jak inwestycję i zasadź coś, co Ci się opłaci.

Przeczytaj: “Mulcz to Klucz – Nie Uwierzysz Jak Stała i Głęboka Warstwa Mulczu (Ściółki) Drastycznie Odmieni Twoje Zbiory

Nietypowe trawniki i alejki

Zniechęcanie Cię do uprawy trawnika nie jest równoznaczne z zniechęcaniem Cię do uprawy otwartej przestrzeni służącej do relaksu oraz rekreacji. Jest wiele przydatniejszych, odporniejszych, ładniejszych i łatwiejszych w uprawie” roślin, które mogłyby zająć miejsce trawy w typowym układzie “trawnikowym”. Na szczęście dla Davida Squire, po omówieniu kwestii pielęgnacji trawników, następne strony książki (110 – 111) poświęca tzw. “nietypowym trawnikom i alejkom”. Tu możemy znaleźć coś, co będzie pasować do łatwego i wydajnego ogrodu założonego na podstawie zasad permakultury.

David Squire pisze:

Rumiankowe trawniki i macierzankowe alejki są niezwykłymi i barwnymi obiektami, które pasują do większości ogrodów, bez względu na ich wielkość. Rumiankowe trawniki mają długą historię i były popularne w elżbietańskiej Anglii, gdzie grano w kule na ich pachnącej powierzchni. Zapach macierzanki sprawia, że spacery po ogrodzie zyskują dodatkowy walor.

(110)

Mowa tu o roślinach nisko rosnących, które pachną, są jadalne, lecznicze i nie wymagają koszenia. Wiele roślin też dobrze znoszeni przydeptywanie. Dodatkowo można znaleźć takie gatunki, które również całą zimę będą ozdabiać nasz ogród zielonym listowiem. Nie wspominając już o zaletach, jakie z sobą noszą takie rośliny dla zapylaczy i, co za tym idzie – dla naszego ogrodu. Rzecz jasna, warstwa okrywowa gleby pełni również funkcję mulczu – zatrzymuje wodę, nawozi glebę. Wymieniono już macierzankę (piaskową) oraz rumian szlachetny (rzymski). Polecamy również koniczynę (gatunek nisko rosnący), poziomkę, truskawkę (wtedy nie odrywamy odnóg) oraz jeżynę płożącą.

szczególnie polecamy truskawkę jako alternatywę dla tradycyjnego trawnika

szczególnie polecamy truskawkę jako alternatywę dla tradycyjnego trawnika

jeżyna płożąca to nisko rosnąca, zimozielona alternatywa dla trawnika

jeżyna płożąca to nisko rosnąca, zimozielona alternatywa dla trawnika

warto pod uwagę wziąć również “trawnik” jadalny

Przeczytaj: “Rośliny Wiążące Azot – 23 Rośliny, Które Podwyższą Ilość i Jakość Zbiorów, Nawożąc Twój Ogród za Ciebie

Życzymy udanego pierwszego dnia kwietnia oraz konstruktywnego przyszłego sezonu ogrodowego.


Więcej na temat trawników i permakultury:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *