Polskie kanały permakultury to duża pomoc, kiedy brak u nas mnogości źródeł na temat rolnictwa i ogrodnictwa naturalnego. Permakultura szerzy się za oceanami i również u naszych sąsiadów – bliższych i dalszych. W Polsce jednak mało się słyszy o tej alternatywnej metodzie upraw i życia. Nikt nie ma czasu na spędzanie godzin i dni brodząc przez czeluście youtube szukając rzadko spotykane skrawki wiedzy o permakultury w polskim języku. I tu wchodzimy my – chcemy ułatwić Ci dzień i podać na tacy listę 5ciu polskich kanałów permakultury.

Czytaj dalej i poznaj triki i tajniki wymienionych polskich permakulturystów.

Polskie kanały permakultury – spis treści:

1. po co nam polskie kanały permakultury?

2. permakulturacompl

3. w szumilesie

4. Łukasz Nowacki

5. ogrodnicza obsesja

6. akademia bosej stopy

Po co nam polskie kanały permakultury?

Póki co nie ma w naszym kraju wiele źródeł drukowanych na temat permakultury. Dzięki niestrudzonej pracy takich jak Monika Podsiadło i Andrzeja Młynarczyka mamy dostęp do takich pozycji jak Ogrody Permakultury – Dotknąć Ziemi, czy Rewolucji Źdźbła Słomy Masanobu Fukuoki. Ostatnio nawet ukazało się tłumaczenie Ogrodu Gai Toby’ego Hemenwaya. Na szczęście mamy również przekład skarbu jakim jest książka Permakultura Seppa Holzera.

Choć z wymienionych pozycji można nauczyć się wiele na temat filozofii i technik upraw permakultury, nie są to źródła wyczerpujące (siłą rzeczy). Książki te są przepełnione praktycznymi wskazówkami, ale głównie traktują o – bardzo potrzebnej – teorii permakultury. Takie informacje są kluczowe dla zrozumienia systemów upraw zgodnych z naturą. Nie zmienia to faktu, że czasem dobrze jest dla odmiany obejrzeć krótki film i usłyszeć od twarzą w twarz, od człowieka do człowieka, o co tu cho.

Innym powodem, dla którego pomocne są polskie kanały permakultury to niezaprzeczalny fakt, że wśród towarzystwa permakulturystów znajdziemy wiele, wiele różnych podejść i preferencji. Kto choć kilka minut maczał palce w globalnym świecie permakultury przyzna, że ten świat składa się nawet ze skrajnie różnych osobistości i światopoglądów. Mamy mistyków i chemików i rolników i inżynierów i preppersów i gospodynie domowe i restauratorów i wiele, wiele innych. Jedni skupiają się na hodowli zwierząt, jedni kładą nacisk na uprawę roślin, jedni wlewają czas i wysiłek w naturalne budowle, inni walczą o czystszą i zdrowszą żywność.

Podobnie u nas w kraju, choć na dużo mniejszej skali. W Polsce również znajdziemy wachlarz różnych percepcji. Dzięki cudom naszej współczesnej cywilizacji, nie trzeba przejść przez żmudny proces napisania i wydania książki, by pomóc innym. Wystarczy kilka minut z telefonem komórkowym w ręku żeby podzielić się z innymi doświadczeniami. Nie będziemy się zgadzać w zupełności ze wszystkim, co mówią inni. Nie wszystkie proponowane rozwiązania będą adekwatne do naszej sytuacji. Nie o to chodzi. Od każdego można się czegoś nauczyć i każdego można uszanować za włożoną pracę i pofatygowanie się, by dzielić się z innymi.

Polskie kanały permakultury przydają się również ze względu na lokalizację, w którym się znajdujemy. Informacji na temat permakultury jest mnóstwo w (anglojęzycznych) Internetach. Często jednak bywa tak, że omówione warunki klimatyczne lub wybór roślinności znacznie odbiega od tych, których znajdujemy w Polsce. W naszym klimacie obowiązują konkretne zasady, unikalne dla krajów środkowej Europy. Planując ogród i nasadzenia, musimy brać pod uwagę upalne lata, mroźne zimy, umiarkowane opady deszczu, częste susze wakacyjne, powodzie na wiosnę, polskie wiatry, naturalne dla kraju rośliny (i zwierzęta), dostęp do danych roślin, prawa i przepisy kraju, a nawet kuchnię narodową. Po co mi cztery drzewa nieśpliku i całe pole brukwi, jeśli nie będę tego jeść?

Polskie kanały permakultury ukazują problemy i sukcesy ogrodników krajowych. Ich sytuacja jest identyczna lub przybliżona do identycznej z naszą. Dzielimy ten sam obszar na globie, obracamy się wśród tej samej fauny i flory. Ba, mówimy tym samym językiem więc nie trzeba się męczyć z obcymi dźwiękami i stu różnych akcentach tylko po to żeby się dowiedzieć, np.  jakim rodzajem materiału zakończyć rabaty warstwowe.

Ułatwiajmy sobie, co się da i wspierajmy swoich. Zapraszam do zapoznania się z pięcioma polskimi kanałami permakultury. Kolejność jest bez znaczenia. Polecam zapoznać się ze wszystkimi i wyciągnąć wnioski dla siebie.

Przeczytaj: “Zasady Naturalnych Upraw Według Masanobu Fukuoki – Nie Zatruwaj Się: Zorganizuj Uprawy Według Tych Czterech Zasad i Zgarnij Rekordowe Zbiory Za Dużo Mniej Pracy

1. Permakulturacompl

Oto kanał polskich pionierów permakultury. Znajdziesz tu wywiady, informacje na temat projektów, konferencji i społecznych wydarzeń związanych z tematem permakultury. Jest tu również sporo informacji na temat podstaw systemów permakultury.

2. W Szumilesie

“Hej. Zapraszamy do Szumilasu, gdzie budujemy dom w technologii strawbale, czyli z gliny, słomy i drewna oraz zakładamy naturalny ogród jak najbardziej zgodnie z zasadami permakultury. Dzielimy się z Wami naszymi postępami zamieszczając tutaj filmy. Zapraszamy do ich oglądania, komentowania i chwalenia się własnymi osiągnięciami w tych dziedzinach. Pod filmami zamieszczajcie porady dla nas i kolejnych odbiorców kanału a także podsyłajcie własne filmy, które chętnie obejrzymy. Pozdrowionka :)”

 

Przeczytaj: “12 Zasad Permakultury – Czyli Jak Dostosować Swój Ogród do Wzorców Naturalnych, by Dramatycznie Zwiększyć Ilość i Jakość Swoich Plonów (i Naprawić Świat)

3. Łukasz Nowacki

“Videoblog opowiadający o moich, doświadczeniach i wieloletniej praktyce związanej z Permakulturą – projektowaniem w zgodzie z Naturą. Kiedy mając 13 lat, po raz pierwszy usłyszałem ten termin, wydał mi się bardzo dziwny, zabawny, ale też intrygujący zarazem.

Początkowy sceptycyzm przerodził się w chęć zweryfikowania podstawowych założeń Permakultury: dbałości o ziemię; dbałości o ludzi; dzielenie się nadmiarem. Wnikliwe obserwacje, testy i eksperymenty dają mi obecnie przekonanie, że Permakultura jest nie tylko systemem projektowania zrównoważonych, ekologicznych siedzib ludzkich działających w zgodzie z Naturą. Jest to sprawdzona, alternatywna ścieżka rozwoju naszej cywilizacji, którą z czystym sumieniem mogę polecić każdemu. Stała się dla mnie naczelną filozofią i pasją, nadaje głębszy sens mojemu istnieniu. Jest niewątpliwie, najbardziej ekscytującą przygodą w moim życiu.

Jeżeli chcecie, podzielę się z wami, swoimi doświadczeniami jakie gromadzę od blisko 20 lat.”

4. Ogrodnicza Obsesja

“Hej! Nazywam się Joanna Bilska i z pasją uprawiam swoją 300 mkw działkę pod Wrocławiem na Dolnym Śląsku. Ogródek mam od wiosny 2013 roku, a od jesieni 2015 zaczęłam wykorzystywać w nim założenia Permakultury. Inspirację czerpię z wielu łatwo dostępnych kanałów wiedzy na temat Permakultury oraz z doświadczeń, którymi dzielą się inni (włącznie z Subskrybentami tego kanału, co mnie bardzo cieszy :)). Jednak głównym napędem moich działań działkowych jest eksperyment! Sprawdzam, co działa u mnie, a co nie i staram się wyciągać wnioski. Testuję różne pomysły i założenia i swoimi spostrzeżeniami dzielę się właśnie tutaj.”

Przeczytaj: “Zasady Rolnictwa Seppa Holzera – Nie Katuj się Konwencjonalnymi Metodami Upraw, Zbieraj Więcej, Zdrowiej, za Mniej Pracy z Permakulturą

5. Akademia Bosej Stopy

“Akademia Bosej Stopy jest oddolną kooperatywą edukacyjną ukierunkowaną na praktyczną wiedzę i umiejętności przydatne w kształtowaniu indywidualnej i lokalnej samowystarczalności. Obszar naszych działań obejmuje: budownictwo naturalne, survival, tradycyjne i współczesne rzemiosła użytkowe, permakulturę, głęboką ekologię, zdrowy styl życia, niezależność żywnościową, wolną kulturę, alternatywną edukację, sztukę integrującą człowieka z naturą, oraz wszystko co jest przydatne do twórczego i radosnego życia w zgodzie z naturą.”

Kogo pominęliśmy? Upominajcie się o przedłużenie listy w komentarzach.

Przeczytaj: “Podrasuj Ogród – 5 Kroków, by Nie Zmarnować Zimy i Cieszyć Się Wiosną Początkiem Owocnego Sezonu


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *