Rosalind Creasy – Pionierka Projektowania Jadalnych Krajobrazów; Zainspiruj Się Ogrodem Pięknym i Przydatnym, Przede Wszystkim Obfitym i Zdrowym

Rosalind Creasy jest znana jako jedna z pionierów projektowania jadalnych krajobrazów. Swoją filozofię ogrodów zaczęła tworzyć w czasach, kiedy trawniki i pestycydy były obowiązkowym dodatkiem każdego domostwa. Nie chcąc, by jej dzieci dorastały otoczone szkodliwą chemią, Rosalind zadbała o to żeby ich miejsce zabawy, jak również to, co spożywały było zdrowe, smaczne i piękne.

Rosalind nie nazywa siebie permakulturowcem, ale wiele z zasad przez nią stosowanych jest wspólnych z systemami permakulturowymi. Rosalind sadzi swoje rośliny gęsto – chroniąc glebę, nie marnując przestrzeń i pozwalając gatunkom rozwijać się razem. Rosalind stawia na różnorodność – ma mnóstwo gatunków kwiatów i warzyw, które rosną łodygą w łodygę. Rosalind dba o to, by zawsze otrzymać zbiór dla siebie oraz dla innych.

To, co rzuca się w oczy oglądając ogród Rosalind to nacisk na funkcjonalność, jak i na estetykę. Ogród Rosalind przepełniony jest kwiatami i roślinami ozdobnymi. Nie brak też struktur i ozdób, np. w postaci pergoli, łuków, czy sztucznych kogutów. Choć wciąż “alternatywne”, grządki Rosalind są uporządkowane i dekoracyjne. Jarmuż i kapustę tak samo komponują się w ornamentalność ogrodu jak krzaczek róż czy irysów.

Wszystko rośnie razem, od furtki do płotu z tyłu domu – wszystko się składa na zdrowie, estetykę oraz smaczny zbiór projektu Rosalind Creasy.

Zapraszam do galerii:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *