Sadź drzewa – to one są kluczem do równowagi naszych ekosystemów. Dzięki drzewom, inne elementy przyrody mają szansę na rozwój i przeżycie. W tym rośliny, ludzie i zwierzęta. Obecność drzew w ogrodzie i okolicy to obecność wody, żywności, paliwa, schronienia. Sadź drzewa na pewną przyszłość.

Przeczytaj: “Projekt Ogrodu Permakultury – Nie Zaczynaj Jak Nie Wiesz, Co Robić! Przeczytaj Wskazówki Przydatne w Planowaniu Przestrzeni Uprawy na Bazie Systemów Naturalnych

Sadź drzewa – spis treści:

1.Sadź drzewa – po co i dlaczego?

Sadź drzewa – “Zielenienie Pustyni”

2. Sadź drzewa – “Nadzieja w Zmieniającym Klimacie”

3. Sadź drzewa – gdzie znaleźć pustynię?

Sadź drzewa – po co i dlaczego?

Bez wody nie ma życia. To truizm. Czyli z założenia twierdzenie oczywiste. Ale też prawdziwe. Wskutek naturalnych zmian oraz ingerencji ludzkiej, klimat się zmienia. To na ile się zmienia, w którą stronę się zmienia oraz jakie są najlepsze opcje zwalczania i/lub dostosowywania się do zmian wciąż są kwestiami spornymi. Do niekontrowersyjnych wniosków należy odkrycie, że zanikają wody gruntowe i powiększają się pustynie. Co robić, by zapobiec szkodliwym zmianom, które zbliżają się wielkimi krokami i których konsekwencje namacalnie doświadczamy?

Niektórzy cieszą się na szczyty klimatyczne, organizacje ekologiczne, traktaty i zgody rzekomo zwalczające niekorzystne zmiany w środowisku. Osobiście, nie widzę równomiernych korzyści organizowania ogólnoświatowej konferencji, na którą samolotami zjeżdżają się ludzie z całego świata, by chwalić się tym jak bardzo przejęci są ludzkością i Ziemią ponieważ we wszystkich samochodach mają silnik ekologiczny. Niech sobie mają – ich sprawa.

Nie rozumiem jednak potrzeby wydawania kupy forsy na dojazdy z całego świata, oświetlenie, ogrzewanie, dostosowanie miasta, itp. – wszystko z podatków i na bazie nieodnawialnych źródeł energii. To też pal licho, jeśli ludzie i politycy chcą bawić się w takie szopki to proszę bardzo. Irytacja jednak we mnie wzrasta, kiedy organizując tę farsę, odwracają się, by krytykować pozostałych, którzy niekoniecznie przekonani są do efektywności takich rozwiązań. Mówię wprost i otwarcie, że z pewnością są prostsze, tańsze i o wiele skuteczniejsze metody niż nabijanie większego długu klimatycznego i zmuszanie innych do poparcia wyraźnie kiepskich rozwiązań.

Przeczytaj: “Rośliny Wiążące Azot – 23 Rośliny, Które Podwyższą Ilość i Jakość Zbiorów, Nawożąc Twój Ogród za Ciebie

 

Jednym z najprostszych, a zarówno najefektywniejszych metod dbania o siebie, swoich i świat to sadzenie drzew. Goethe kiedyś podsumował ludzkość zdaniem: “gdyby każdy pozamiatał własny próg, cały świat byłby czysty”. Tę prostą mądrość można przenieść również na grunt ogrodowy (taki żart słowny). Gdyby każdy człowiek zasadził 3 drzewa, nasz świat byłby w zupełnie innym stanie niż jest obecnie. Biorąc pod uwagę to, że praktycznie każde drzewo jest przydatne w jakimś stopniu (opał, jedzenie, itp.), byłby to również namacalnie korzystny krok dla każdego człowieka.

Nie trzeba przejechać pół świata, zapłacić fortunę, posłuchać pseudo-specjalistów (aktorów i polityków) i kupić odpowiednią koszulę z nadrukiem, by być przejętym przyszłością swoją, swoich dzieci, sąsiadów i ludzkości ogólnie. Można pomyśleć i zrobić coś, na czy faktycznie wszyscy skorzystamy – już teraz oraz daleko w przyszłości. Bądź mądry – sadź drzewa.

Przeczytaj: “Warstwa na Warstwie – Ogród Permakultury Jest Jak Cebula, a Każda Warstwa (Drzew, Krzewów, Roślin Okrywowych, itp.) Spełnia Unikalną dla Siebie Rolę

Sadź drzewa – “Zielenienie Pustyni”

Często rozwiązanie nie jest ani zbyt skomplikowane, ani zbyt odległe. Otóż okazuje się, że niejeden podjął się już wyzwania “zielenienia pustyni”. Wspomniany kilka miesięcy temu Geoff Lawton pracuje na kilku kontynentach od kilkudziesięciu lat w tym właśnie celu, odnosząc sukcesy. Zapewne nie zdziwisz się, kiedy powiem, że Geoff osiąga niesamowite sukcesy w świecie upraw poprzez obserwację i implementację systemów wzorowanych na naturalnych. Innymi słowy, Geoff wykorzystuje systemy permakultury, by tereny uznawane za martwe i nieużyteczne mogły odżyć i obfitować.

Przeczytaj: “Geoff Lawton i Zaytuna Farm – Bierz Przykład i Inspirację z Jednego z Najsłynniejszych i Obfitujących Ogrodów Permakultury na Świecie

 

Geoff, wraz z współpracownikami, obrócił w oazę jordańską pustynię. Zamiast piachu i soli, ludzie zbierali wodę i figi. Geoff zaufał naturze. Wystarczyło trochę pomocy i krajobraz zaczął przekształcać się w zielony park. Sadzono wiele roślin przydatnych dla ludzi i zwierząt, ale w pierwsze kolejności pomyślano o drzewach.

To drzewa chronią niższe rośliny (i ludzi i zwierzęta) przed warunkami atmosferycznymi. Pod parasolem drzew ani podzwrotnikowe słońce, ani wiatry, ani burze piaskowe nie zrobią tyle szkód, co by chciały. Dodatkowo, pod drzewami jest chłodniej, czyli woda nie paruje tak szybko. Drzewa również zapewniają warstwy mulczu (ściółki), kiedy zrzucają swoje liście. Mulcz dodatkowo zatrzymuje parowanie wody (i nawozi glebę), zapewniając stały dostęp pokarmu dla roślin. Sadź drzewa – ochronią Twój ogród i stworzą odpowiednie warunki do rozwoju innych gatunków.

Sadź drzewa – “Nadzieja”

Hope in a Changing Climate [Nadzeja w Zmieniającym się Klimacie] to film amerykańskiego filmowca i ekologa, Johna D. Liu. Film otrzymał liczne nagrody oraz nominacji do nagród. Hope traktuje o niewyobrażalnych zmianach, jakie zaszły na chińskiej Wyżynie Lessowej, niegdyś żyzny teren, odpowiedzialny w dużej mierze za rozwój cywilizacji chińskiej. Jeszcze kilka lat temu Wyżyna Lessowa była martwą pustynią, zniszczona nadmiernym wypasem zwierząt i erozją z tego wynikającą. Dziś, Wyżyna Lessowa, choć wciąż w dużej części pustynia, przeobraża się w bujną gąszcz, zapewniającą siedlisko i wyżywienie dla licznych gatunków zwierząt, jak również dla ludzi. Zdecydowanie polecam film dokumentujący ten proces:

Przeczytaj: “Gatunki Pionierskie – Sadź te Rośliny, by Już Teraz Pracować na Lepszą Glebę i w Przyszłości Uzyskać Obfite Plony

 

Co jest kluczem do zatrzymania erozji gleby i rozpoczęcia procesu rewitalizacji ziemi? Tak, zgadłeś – drzewa. Korzenie drzew oraz ich właściwości – m.in. ochrona gleby przed wiatrem i wodą – sprawiają, że są kluczowymi elementami systemu odrodzenia zniszczonych obszarów. Drzewa pomagają glebie zatrzymywać wartościowe składniki odżywcze i wodę, zamiast od razu je tracić przez wypłukiwanie i wpływ silnych wiatrów oraz wyparowanie. Tam gdzie drzewa, tam pojawia się życie. Sadź drzewa, a zrobisz las z pustyni.

Przeczytaj: “Permakultura – Lasu Nikt Nie Podlewa Ani Nie Plewi, A Obfituje; Zaprojektuj Dużo Obfitsze Zbiory Za Dużo Mniejszy Nakład Pracy

Gdzie ja znajdę pustynię w tej okolicy?

Zakładam, że większość z nas nie mieszka obok wielkiej powierzchni jałowej ziemi. Chyba się zgodzicie, że to jednak dobra rzecz. Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Czy grozi nam taka sytuacja? Co możemy zrobić żeby nie utracić walorów klimatu, w którym przyszło nam żyć? Co za tym idzie – jak możemy chronić cenne pokłady wody, których potrzebujemy do przeżycia.

Jeden z naszych zachodnich sąsiadów, leśniczy Peter Wohllenben zasłynął z książki, którą nazwał Sekretne Życie Drzew. Książka traktuje o doświadczeniach i przemyśleniach autora po długich latach pracy w lasach niemieckich. W jednym z rozdziałów, Wohllenben opisuje związek naszych lasów z ilością wody wgłąb lądu oraz zależności z tego powstałe i konsekwencje z tego wynikające. W rozdziale zatytułowanym “Las jako pompa wodna”, autor pisze:

     “Skąd właściwie bierze się woda w lesie lub – by zadać jeszcze bardziej fundamentalne pytanie – w ogóle na lądzie? Niby brzmi prosto, ale odpowiedź w pierwszej chwili jest niełatwa. A to dlatego, że jedną z najistotniejszych cech lądu jest to,  że leży wyżej od morza. Woda za sprawą siły ciążenia spływa zawsze do najniżej położonego punktu, więc kontynenty powinny wyschnąć. Przeciwdziała temu stała dostawa wody, którą zapewniają chmury tworzące się nad morzami i transportowane dalej przez wiatry. Jednak ten mechanizm funkcjonuje tylko w obrębie paruset kilometrów od wybrzeża. Im dalej posuwamy się w głąb lądu, tym robi się bardziej sucho, ponieważ chmury oddają wodę w postaci deszczów i znikają. Już po sześciuset kilometrach jest tak sucho, że pojawiają się pierwsze pustynie. Życie zasadniczo powinno być możliwe tylko w wąskim pasie na skraju kontynentów, a ich wnętrza powinny być posępne i wyschłe na wiór. Zasadniczo.

Ale na szczęście są przecież lasy. Są formą wegetacji o największej powierzchni liści. Na metr kwadratowy lasu rozpościera się w koronach drzew dwadzieścia siedem metrów kwadratowych liści i igieł. Opady osiadają częściowo tam, w górze, i zaraz wyparowują. Dodatkowo latem, drzewa zużywają na kilometr kwadratowy do dwóch tysięcy pięciuset metrów sześciennych wody, którą oddychając, zwracają do atmosfery. Z pary wodnej tworzą się ponownie chmury, które płyną w głąb lądu i tam w postaci deszczu spadają na ziemię. Ta gra toczy się cały czas, więc nawet najodleglejsze rejony są zaopatrywane w wilgoć.

Pompa wodna działa tak dobrze, że w niektórych makroregionach Ziemi, na przykład w dorzeczu Amazonki, opady deszczu nawet wiele tysięcy kilometrów w głębi lądu nie różnią się zbytnio wielkością od tych na wybrzeżu. Jedyny warunek jest taki, że między morzem a najodleglejszym zakątkiem lądu musi znajdować się las. A przed wszystkim – jeśli brak pierwszego komponentu, czyli lasu nadbrzeżnego, cały system się załamuje.

Uznanie za odkrycie tych niewiarygodnie ważnych powiązań należy się naukowcom skupionym wokół Anastazji Makariewej z Sankt Petersburga w Rosji. Prowadzili oni badania w rozmaitych lasach na całym świecie i stale dochodzili do takich samych wniosków. Czy chodziło o las deszczowy, czy syberyjską tajgę, zawsze niezbędną do życia wilgoć w głąb lądu przekazywały drzewa.

Badacze odkryli także, że cały proces zamiera, gdy lasy nabrzeża zostają wycięte. To mniej więcej tak, jak gdyby w przypadku pompy elektrycznej wyciągnąć z wody króciec ssawny. W Brazylii skutki widać już wyraźnie – las deszczowy w Amazonii coraz bardziej wysycha. W Europie Środkowej znajdujemy się w obrębie sześciusetkilometrowego pasa, a tym samym w zasięgu ssania pompy. Szczęśliwie są tu jeszcze lasy, nawet jeśli już mocno uszczuplone.”

(111 – 113)

Łapać za łopaty. Łapać za sadzonki. Buki, brzozy, dęby, jabłonie, sosny, świerki, śliwy, grusze, czego dusza zapragnie – sadzić!

Przeczytaj: “Sosna to Superbohater w Ogrodzie – Wyrośnie Prawie Wszędzie, Jest Rośliną Jadalną i Leczniczą (Kiedy Inne Są Niedostępne), Ozdabia Ogród Cały Rok. Sadź Sosnę Już Dziś

 

Jakie drzewa sadzisz w ogrodzie? Podziel się w komentarzach.

 


Dowiedz się więcej o efektywności sadzenia drzew w systemie permakultury:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *