Podrasuj ogród — nie marnuj czasu i zacznij dobrze przyszły sezon. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić już dziś, w środku zimy, by od wiosny dobrze zacząć rok ogrodowy. W ogrodzie zawsze jest co robić. Kiedy za oknem grasuje mróz, a grunt jest twardy jak szpitalny kotlet (darowanemu koniowi…) zbyt wiele roślin nie zasadzimy. Za to jest świetna okazja do wykonania wszystkich czynności, których nie będzie Ci się chciało robić, kiedy przyjdzie odwilż i usłyszysz zew łopaty. Podrasuj ogród teraz, a później skup się na tym, co ważne.
Podrasuj ogród – stwórz plan ogrodu
Plany, listy, listy, plany — oto moje życie. Czy te plany przestrzegam i listy realizuje? To już inna kwestia. Dobrze jednak mieć z czego rezygnować i co modyfikować. Nawet jeśli to tylko ogólna wizja. Inaczej panuje chaos i rozproszenie i można wydać wiele pieniędzy, czasu i energii na coś z kiepskim efektem końcowym. Zachęcam Cię abyś usiadł z ołówkiem i wypisał główne cele do realizowania w tym roku w ogrodzie.
Przemyśl, jaką funkcję ma spełniać Twój ogród. Czy ma on być w głównej mierze rekreacyjny? Czy musi być odporny na kury, psy i dzieci? Czy Twoim celem jest samowystarczalność? Ile masz czasu na opiekę nad ogródkiem? Czy podlewanie i plewienie mają być częścią Twoich prac ogrodowych, czy lepiej zaplanować przestrzeń, w której nie trzeba będzie wykonywać te czynności? Podrasuj ogród pod swój styl życia.
Zbieraj nasiona, sortuj i odpowiednio przechowuj
Zima to dobry czas na zebranie nasion. Warto mieć gotowy arsenał, kiedy nadzieje ten długo wyczekiwany pierwszy cieplejszy dzień. W ferworze początku sezonu, łatwo jest zaszaleć i przesadzić, kończąc z ponad 10cioma paczuszkami nasion dyni. Tak, to prawdziwa historia. Tak naprawdę był to (mniej-więcej) zaplanowany zakup. Niestety, harmonogram sezonu nie był zbyt dopracowany i nasiona dyni przepadły. Znalazły się pod koniec lipca za regałem na książki. Zasadziliśmy, wyrosły ładne i duże (naprawdę) i zjedliśmy. Ale to historia na inny raz. W tej dzisiejszej historii chodzi o podkreślenie wartości kontroli nad nasionami i sobą.
Skąd wziąć te nasiona? Z allegro, z innych sklepów, przez zimę czasem można znaleźć ładną promocję czy wyprzedaż przed rozpoczęciem sezonu. O wyprzedażach posezonowych też warto pamiętać — czasem dobrze w czerwcu i lipcu kupić za grosze warzywa i kwiaty na przyszły sezon lub nawet do zasadzenia pod koniec lata na zbiór zimowy.
W wolnej chwili uprzątnij plac ogrodowy
Te plastikowe doniczki sterczące przy szopie nie wyglądają atrakcyjnie. Poza tym połowa ich jest dziurawa. Nie trzymaj dłużej tego bałaganu. Wyrzuć je i podrasuj ogród. Albo daj komuś, komu mogą się przydać, np. sąsiadowi lub zawieź je do najbliższego sklepu ogrodniczego. Może się ucieszą.
Sprawdź przed sezonem wszystkie struktury ogrodowe. Czy dachy przeciekają, czy płoty są dziurawe. W przypadku standardowego ogrodu to są zwykłe zabiegi pielęgnacyjne. Jeśli hodujesz zwierzęta, np. kury, takie kontrole są niezbędne dla ich bezpieczeństwa. Kuny, lisy, grzyb, mróz i inne szkodniki znajdą słaby punkt twojego systemu, jeśli nie dotrzesz tam jako pierwszy.
Przygotuj podłoże dla roślin, miejsce dla żyjątek
Nietoperze, ropuchy, jaszczurki i małe ptaki dostarczają ogrodowi nawóz i drastycznie zmniejszają liczbę szkodników, jak np. komary. Jeże kontrolują populację ślimaków, w związku z czym stanowią pierwszą (i najłatwiejszą) linię obrony dla sałat i innych delikatniejszych roślin. Dżdżownice i krety nieustannie spulchniają grunt i dostarczają nawóz. O cudach odchodów dżdżownic (wermikompost) wie każdy, kto spędził, choć chwilę czytając o naturalnych nawozach. Biedronki zżerają mszyce jakby miało nie być jutra, a różne rodzaje pszczół i motyli zapylają nam rośliny, zapewniając obfite zbiory.
Jest wiele sposobów na przyciąganie (i odstraszanie) wymienione żyjątka. Z pewnością poruszymy te sposoby w poście w przyszłości. Na dziś dzień zaznaczymy, że warto sięgać po wiele gatunków kwiatów dla przyciągania bezkręgowców, pozostałe zaś stworki lubią mieć, gdzie się ukryć, w związku z czym gęsta warstwa okrywowa, gęsta warstwa zielna lub konkretna warstwa mulczu to dość dobre sposoby na przyciąganie niektórych z nich. Można zostawiać w losowych miejscach kupki gałązków lub kamieni dla innych. Podrasuj ogród razem z mulczem!
2 thoughts on “Podrasuj ogród zimą i przygotuj się na wiosnę”