Planowanie ogrodu w różnych stylach

planowanie ogrodu

Planowanie ogrodu permakultury, najczęściej rozpatruje się pod kątem zasad i filozofii permakultury. Dotyczą one głównie funkcjonowania i wydajności ogrodu. Rzadko kiedy myśli się o ogrodzie permakultury w kontekście estetyki.

Krótko o stylach ogólnie

Skorzystaliśmy z książki Davida Squire’a — Małe Ogrody, by wypisać najpopularniejsze style ogrodów oraz krótką charakterystykę każdego z nich. Mamy nadzieję, że uda się każdemu odnaleźć coś dla siebie. Nie krępujcie się, ogrody eklektyczne o mieszanych stylach tez są jak najbardziej dopuszczalne. Planowanie ogrodu pod względem estetyki nie jest konieczne. Jeśli podoba Cie się uprawa ogrodu zupełnie spontanicznego, bez krzty planowania (pod względem wyglądu), nie krępuj się. Wyhoduj coś pod siebie.

Sam autor Małych Ogrodów, David Squire, twierdzi, że “najbardziej ekscytujący w ogrodnictwie jest wybór stylu, w jakim ma być urządzony ogród”  (21). Niezależnie od tego, czy zgadzasz się z Davidem, czy nie, wybór stylu ma zdecydowany wpływ na wrażenie, które sprawi ogród. Warto korzystać z książek na temat konwencjonalnego ogrodnictwa, wiele mądrych głów poszło w tworzeniu wielu mądrych teorii. Planowanie ogrodu nigdy nie było łatwiejsze, dzięki mnogości źródeł, których mamy w zasięgu ręki.

W kontekście permakultury planowanie ogrodu również nie powinno stanowić problemu. Zamiana sugerowanych gatunków na podobne, spełniające wymogi ogrodu permakultury nie powinno być trudne.

planowanie ogrodu

Planowanie ogrodu — do wyboru, do koloru

To tylko kilka propozycji rodzajów ogrodów — więcej na ich temat możesz przeczytać w książce Davida Squire’a Małe Ogrody. Z naszej strony zachęcamy do uprawy przestrzeni zgodnie z własnym upodobaniem oraz na podstawie założeń permakultury. Sztuką nie jest modyfikacja gatunków charakterystycznych do danego stylu pod system bardziej sprzyjający naszym potrzebom. Przykładowo, wybierając styl wiejski (nieformalny), wystarczy, zamiast zasadzić dywan silnie trującej konwalii majowej, wyhodować podobnie wyglądający, jadalny, leczniczy, odstraszający szkodniki i pod ochroną czosnek niedźwiedzi. Konstruktywnych rozwiązań jest mnóstwo, będą zależeć głównie od Ciebie i Twojego ogrodu.

Na koniec, motywujący cytat z Małych Ogrodów:

Najbardziej ekscytujący w ogrodnictwie jest wybór stylu, w którym ma być urządzony ogród. Możemy wybierać spośród wielu stylów, począwszy od tradycyjnych wiejskich ogrodów z pachnącymi kwiatami i drzewami owocowymi, charakteryzujących się dużym bogactwem kolorów, a skończywszy na małych, formalnych ogrodach o charakterystycznym układzie rabat wiosennych i letnich, składających się z tulipanów i roślin jednorocznych. Nasz ogród może mieć charakter nowoczesny albo romantyczny. Możemy nawet spróbować urządzić ogród w stylu śródziemnomorskim z jaskrawo ubarwionymi donicami i odpornymi na susze roślinami albo elegancki ogród japoński o fragmentach pokrytych żwirem lub taflą wody.

Przecież ogród permakultury z założenia jest alternatywny

Przecież naturalne jest piękne! Ktoś powie. Oczywiście, że tak, nie zmienia faktu, że to piękno, którego trzeba chcieć docenić. W takim sensie, że nie jest to w zgodzie ze standardowymi normami piękna planowania ogrodów. Co w tym złego? Zapytasz. Nic, jak najbardziej. Popieramy ogrody czysto permakulturowe. Czyli sadzone na podstawie zasad naturalnych, nie na podstawie preferencji estetycznych. Takie ogrody bardzo często można określić jako “dzikie” jeśli jest się nieprzeszkolonym do zauważania systemów działających na danym terenie.

One thought on “Planowanie ogrodu w różnych stylach

Dodaj komentarz