Jajka to jeden z ulubionych składników, po który sięgamy do różnych dań – ciast, mięsa czy makaronów. Jajko jest też często jednym z podstawowych produktów, które królują na naszych stołach, dlatego warto poznać sposoby jego przyrządzania, aby móc urozmaicić swoje dania.
Tradycja, czyli jak ugotować jajka
Tradycyjnie jajka po prostu gotujemy w wodzie. Wodę warto trochę posolić, żeby jajka nie pękały. W zależności od czasu gotowania, jajka mogą wyjść na twardo, czyli ze ściętym żółtkiem w środku lub na miękko z płynnym żółtkiem w środku. Jeżeli chcemy ugotować jajko na twardo, to wsadzamy je do garnuszka, rondelka czy garnka i zalewamy wodą tak, żeby przykrywała całe jajko. Włączamy wodę i od momentu zagotowania odmierzamy około 7-8 minut. Inaczej gotuje się jajko na miękko. Najlepiej wtedy zagotować samą wodę w rondelku, a gdy już zacznie się gotować włożyć do niego jajko. Dobrze jest wyciągnąć je wcześniej z lodówki, aby miało temperaturę pokojową. Woda może przestać się gotować, ale zaraz zacznie na nowo i od tego momentu mierzymy 3-3,5 minuty w zależności od wielkości jajka (większe jajka powinny być gotowane odrobinę dłużej).
Jajecznica lub omlety
Kolejny sposobem na zrobienie dobrych jajek jest ich usmażenie, nie wszyscy bowiem chcą ugotować jajka. W tym przypadku możemy rozbić jajka do miseczki, można je lekko posolić lub dodać odrobinę pieprzu i wylać na patelnię, jeśli chcemy zrobić z nich omlet, wtedy tak wylane jajko samo się zetnie. W przypadku jajecznicy, musimy zacząć mieszać nasze rozbite jajka. Zarówno do jajecznicy, jak i omletu możemy dodawać różne składniki, jak szybkę, boczek, pieczarki, pomidory czy cebulkę. Wszystko według naszych upodobań smakowych. W przypadku omletu, warto dodać wszystko podczas ścinania się jajka. Jeśli chodzi o jajecznicę, to dobrze jest wcześniej podsmażyć dodatki i do nich dodać rozbite jajka. Również intensywność ścięcia jajek jest zależna od tego, co lubimy. Możemy mieć formę bardziej płynną lub bardziej ściętą. Oba te dania robi się w ciągu kilku minut.
A może jajko sadzone lub jajka w koszulce?
Jajko sadzone to kolejny sposób na przygotowanie jajek bez ich gotowania. Jest on bardzo prosty, ponieważ potrzebujemy tylko patelnię, na której najpierw rozpuścimy trochę masła, a następnie wbijemy jajko. Dobrze jest uważać, żeby nie rozbiło się żółtko, wtedy możemy na przykład mieć je trochę mniej ścięte. Możemy spróbować obrócić jajko w trakcie smażenia, aby z każdej strony białko było równo ścięte. Jajka w koszulce gotuje się natomiast w wodzie. Jak ugotować jajko w koszulce? Przede wszystkim potrzebujemy do tego świeżego jajka, bo w przypadku starszych (powyżej 7 dni) białko nie trzyma się już żółtka. Do gotującej się wody wlewamy dwie łyżki soku z cytryny i czekamy aż woda zacznie się delikatnie gotować. Mieszamy wodę, aby na środku powstał wir i wlewamy w niego jajko. Wyławiamy je po około 2,5-3 minutach. Prawidłowe jajko w koszulce ma ścięte białko i płynne żółtko. Można je podawać na przykład na tostach.
One thought on “Jak ugotować jajka? Sposoby na ugotowanie jajek”