Sadź drzewa — to one są kluczem do równowagi naszych ekosystemów. Dzięki drzewom inne elementy przyrody mają szansę na rozwój i przeżycie. W tym rośliny, ludzie i zwierzęta. Obecność drzew w ogrodzie i okolicy to obecność wody, żywności, paliwa, schronienia. Sadź drzewa na pewną przyszłość.
Sadź drzewa – po co i dlaczego?
Bez wody nie ma życia a więc sadź drzewa. To truizm. Czyli z założenia twierdzenie oczywiste. Ale też prawdziwe. Wskutek naturalnych zmian oraz ingerencji ludzkiej, klimat się zmienia. To na ile się zmienia, w którą stronę się zmienia oraz jakie są najlepsze opcje zwalczania i/lub dostosowywania się do zmian wciąż są kwestiami spornymi. Do niekontrowersyjnych wniosków należy odkrycie, że zanikają wody gruntowe i powiększają się pustynie. Co robić, by zapobiec szkodliwym zmianom, które zbliżają się wielkimi krokami i których konsekwencje namacalnie doświadczamy?
Niektórzy cieszą się na szczyty klimatyczne, organizacje ekologiczne, traktaty i zgody rzekomo zwalczające niekorzystne zmiany w środowisku. Osobiście, nie widzę równomiernych korzyści organizowania ogólnoświatowej konferencji, na którą samolotami zjeżdżają się ludzie z całego świata, by chwalić się tym jak bardzo przejęci są ludzkością i Ziemią ponieważ we wszystkich samochodach mają silnik ekologiczny. Niech sobie mają – ich sprawa.
“Zielenienie Pustyni”
Często rozwiązanie nie jest ani zbyt skomplikowane, ani zbyt odległe. Otóż okazuje się, że niejeden podjął się już wyzwania “zielenienia pustyni”. Wspomniany kilka miesięcy temu Geoff Lawton pracuje na kilku kontynentach od kilkudziesięciu lat w tym właśnie celu, odnosząc sukcesy. Zapewne nie zdziwisz się, kiedy powiem, że Geoff osiąga niesamowite sukcesy w świecie upraw poprzez obserwację i implementację systemów wzorowanych na naturalnych. Innymi słowy, Geoff wykorzystuje systemy permakultury, by tereny uznawane za martwe i nieużyteczne mogły odżyć i obfitować.
Gdzie ja znajdę pustynię w tej okolicy?
Zakładam, że większość z nas nie mieszka obok wielkiej powierzchni jałowej ziemi. Chyba się zgodzicie, że to jednak dobra rzecz. Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Czy grozi nam taka sytuacja? Co możemy zrobić żeby nie utracić walorów klimatu, w którym przyszło nam żyć? Co za tym idzie – jak możemy chronić cenne pokłady wody, których potrzebujemy do przeżycia.
Jeden z naszych zachodnich sąsiadów, leśniczy Peter Wohllenben zasłynął z książki, którą nazwał Sekretne Życie Drzew. Książka traktuje o doświadczeniach i przemyśleniach autora po długich latach pracy w lasach niemieckich. W jednym z rozdziałów, Wohllenben opisuje związek naszych lasów z ilością wody w głąb lądu oraz zależności z tego powstałe i konsekwencje z tego wynikające.